A pengés spirál hengeres vastagoló jobb- e mint a klasszikus késes hengerű vastagoló? Háromféle vastagolót teszteltünk részletesen, különböző típusú gyalutengelyekkel, és összehasonlítottuk a főbb különbségeket. Tényleg ennyire különböznek egymástól az egyenes és a spirálos gyalutengelyek pengékkel, és tényleg sokkal jobbak, mint a hagyományos két késes tengelyek? Ha azt keresi, melyik lenne a legjobb a műhelyében, itt megtalálja a választ.
Összehasonlítjuk a klasszikus késes, a pengés és a spirálos gyalutengelyeket, és megnézzük a zaj, a pengék átfedése, a tartósság és az általános ár és a pengék élettartama közötti különbségeket. Minket legfőképpen a megmunkálás minősége fog érdekelni. Ez mindentől a legfontosabb.
Gyalutengely 1.sz. gép
Gyalutengely 2.sz. gép
Gyalutengely 3.sz. gép
A pengés gyalutengely egyre népszerűbb az asztalosok körében, de ez is egy erősen vitatott, féligazságokkal teli téma, ezért úgy döntöttünk, hogy készítünk egy részletes tesztet az Ön számára. Ebben a tesztben megvizsgáljuk a megmunkálás minőségbeli különbségeit, kiszámítjuk a kések és a pengék élettartamát, megmérjük és összehasonlítjuk a gépzajt, és megmutatjuk, hogy nem minden pengés tengely az, amit keres.
A tesztelést a következő gépeken végzetük el:
1. vastagoló (1. sz. gép) A JET JWP-12 klasszikus két késes tengellyel HSS késekkel
2. vastagoló (2. sz. gép) pengés gyalutengellyel HSS pengékkel
3. vastagoló (3. sz. gép) IGM PS33 spirálos pengés tengellyel HW pengékkel
1.sz. gép
Az első JET JWP-12-ben két egyoldalas HSS kést találunk, amelyek keménysége általában 600 körüli HV10, ami az anyagok keménységének mérésére szolgáló Vickers skála szerint van megállapítva. Ezeket a késeket nem lehet megfordítani.
2.sz. gép
A második gép gyalutengelye 26 db HSS pengével rendelkezik, amelyek keménysége a HV szerint kb 600, és egyszer fordíthatók meg.
3.sz. gép
A harmadik gép az IGM PS33 gépe, spirálos pengés gyalutengellyel, 36 db keményfémű pengével, a HV 10 skála szerinti 1900 keménységgel, a pengéket háromszor lehet megfordítani.
A kések és a pengék élettartama
A következő számításban pontosan megmutatjuk, hogy az egyéb paraméterek figyelembevételével mennyivel lesz hosszabb ezeknek a késeknek az élettartama.
Az első géphez képest, amely csak két klasszikus HSS késsel rendelkezik, a PS33 pengéi olyan anyagból készültek, amely 3-szor ellenállóbb a tompulással szemben, és tompulás után 3-szor többször fordítható meg. A JET vastagoló gépen azonban mindig 2 penge jut 1 cm deszkára, ami azt jelenti, hogy a teljes tompulás egyenletesen oszlik el a két penge között.
Az IGM PS33 esetében 1 cm deszkára mindig 1,5 penge jut. Ez azt jelenti, hogy a JET gép ellenében a pengék tartóssága 25% magasabb.
A pengék teljes kiszámított élettartama az első gép esetében 9-szer alacsonyabb, mint a PS33 gépen. Azonban hozzá kell tennünk a két kés 25%-os előnyét. Végeredményben a PS33 pengék számított élettartama két hagyományos HSS késsel szemben 6,7-szer magasabb a PS33 javára.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha az első gépével ugyanazt a késélettartamot szeretné elérni, mint a PS33, akkor ez alatt az idő alatt legalább szer kell élezni a késeket. A 318 mm széles kés élezése kb. 5000 Ft. A PS33 borotvapengék élettartama tehát 33000 Ft-ba kerül.
2. sz. gép vastagoló pengés gyalutengellyel
2. sz. gép
Most nézzük meg a pengék élettartamát a második gép klasszikus pengés gyalutengelyén Ehhez képest a spirál gyalutengely PS33 több pengével rendelkezik, ami már csak a pengék nagyobb átfedése miatt is előny, ráadásul ezek a pengék 3-szor tartósabbak, mint a másik gép HSS pengéi, amelyeket csak egyszer lehet elforgatni, , és nem 3-szor, mint a PS33 gép esetében. A lényeg, hogy a HSS pengék akár 6-szor kevesebb ideig tartanak a második gépen. A PS33 spirálhengeres vastagoló előnye, hogy a pengék átfedése feleakkora, ami 50%-kal növeli a PS33 pengék teljes élettartamát, és így 9-szer hosszabb.
Ez azt jelenti, hogy azon HSS pengék esetében, amelyeket csak egyszer lehet megfordítani, hogy a PS33 géppel azonos élettartamot elérje, 9 26 db-s készletet kell beszerezni. Ez pedig a HSS pengék 1600 Ft-s áránál a teljes költség 374 400 Ft. Sem a keményfémből, sem a HSS-ből készült pengék nincsenek élezve, mert egy ilyen élezés ára kb. egy új penge árának felel meg. Ráadásul az élezés csökkentené a méretüket, a pengék nem fednék egymást, és nyomok maradnának a borotvált deszkán.
A megmunkálás minösége
1.sz. gép
JET JWP-12 két késes gyalutengellyel
1700 W teljesítményű motorral rendelkezik, a tengely 10 000 fordulat/perc fordulatszámmal forog. A teljesítmény és a fordulatszám ehhez a géphez ideális. Mivel azonban a gyalupengék 90°-os szögben állnak az anyagadagoló tengelyhez képest, a penge mindig teljes hosszában hatol a fába. A pengék nagy ellenállást fejtenek ki a motorral szemben, ezért az anyagleválasztás e gép esetében legfeljebb 2,4 mm-es.
Ha azonban a munkadarabot a fény ellenében vizsgáljuk, vagy ha a felület minőségét tintával kiemeljük, a gyalukések hosszanti és keresztirányú nyomai jól láthatók. Az anyag csomói is kissé kitöredezettek. Az így megmunkált deszkát még egyszer meg kell munkálni, vagy a csomókat felület kezelni és csiszolni kell.
2.sz. gép
1800 W-s vastagoló klasszikus pengés gyalutengellyel
A második gép 100 W-tal nagyobb teljesítményű, mint a JET gép, azaz 1800 W-os, és ugyanolyan, 10 000 fordulat/perc tengely fordulatszámmal rendelkezik. A pengéi nem spirálosan vannak a tengelyen, hanem merőlegesen az adagoló tengelyhez. Habár 4 penge mar a fába, de nem egy időben, ami csökkenti az ellenállást. A csomók azonban még mindig ki vannak tépve, és a penge nyomok jól láthatók a deszkán.
Az ezen a gépen megmunkált anyagot szintén még egyszer meg kell munkálni, vagy felület kezelni és csiszolni kell.
3.sz. gép
IGM PS33 spirálisan elhelyezett pengés gyalutengellyel
Utolsó a sorban az IGM PS33, a motor teljesítményfelvétele megegyezik a második gépével, azaz 1800 W. A percenkénti fordulatszám 1000-rel kevesebb, azaz 9000 rpm. Ez az egyetlen olyan tesztelt gép, amelynél a gép pengék spirálisan helyezkednek, el, tehát nem merőlegesek a tengelyre, hanem a tengelyhez képest szög alatt vannak. Ez nagy előnyökkel jár a megmunkálás minősége szempontjából és lefedi az alacsonyabb fordulatszámot.
Az ezen a gépen megmunkált deszkák felülete teljesen sima, a csomók szépen kivágottak és nem csorbák. Ez a pengék spirális alakban való elhelyezésének, a pengék lekerekített formájának és az egymáson való átfedésüknek köszönhető. A pengék a spirálos gyalutengelyen folyamatosan érnek az anyagba. Ez nemcsak a motorral szembeni ellenállást csökkenti jelentősen, hanem a faanyagszálakkal szembeni ellenállást is, amelyek nem vágódnak le, mint a merőleges kések esetében, hanem fokozatosan levágódnak. Ennek köszönhetően e gép esetében az anyagleválasztás akár 3,2 mm.
Minél kisebb a kés és az anyag közötti ellenállás, annál jobb a megmunkált felület minősége. Ezt inkább ne vegyük be azonban az előző számításokba.
Zajszint mérése
Gyakran olvassuk, hogy a pengés gyalutengelyek nagyon csendesek a késes tengelyekhez képest. Ezért úgy döntöttünk, hogy alátámasztjuk ezt az állítást, és digitális zajmérővel megmérjük a három vizsgált gép hangterhelését. Bár a gép zajszintje nincs hatással a famegmunkálás minőségére, de a munka kényelmére nagy hatással van.
A zajvizsgálat üresjáratban van végezve, ami a gépek akusztikai teljesítményének mérésére szolgáló szabványos eljárás. Minden gép zajszintjét 10 másodpercig mértünk a bekapcsolás után, majd átlagoltuk a mért közbenső értékeket.
1.sz. gép
JET JWP-12
102 dB-t mértünk, ami nagyjából megfelel a kézikönyvben szereplő értéknek, ahol a gyártó 101,5 dB-t ad meg.
2.sz. gép
1800 W-s vastagoló
A mért 97 dB-es érték 2 dB-rel magasabb, mint a kézikönyvben szereplő érték, de mivel itt nincsenek laboratóriumi körülmények, ezt vehetjük valós értéknek.
3.sz. gép
IGM PS33
Itt 96 dB szintet mértünk, ami teljesen azonos a kézikönyvben szereplő értékkel.
A PS33 volt a legcsendesebb gép, a HSS pengés tengellyel felszerelt gép egy decibellel volt zajosabb, a JET gép a klasszikus késes tengellyel pedig a harmadik helyen végzett.
Ennek az az oka, hogy a pengés gyalutengely és a késes tengely által a forgás során keltett zajterhelés között különbség van. Míg a spirálos gyalutengely elvezeti a levegőt a hornyokon keresztül, addig a késes tengely bizonyos mennyiségű levegőt tart az ék alakú térben, amely a tengely forgása során a tengelyre merőlegesen tolódik. Amikor ez a levegő akadályba ütközik, zajt kelt.
Látható, hogy mindkét pengés tengelyű gép zajszintje közel azonos, ami körülbelül 5-6 dB-lel alacsonyabb, mint a klasszikus késes tengelyű gépé. A gyakorlatban azonban mindhárom gép zaja nagyon hasonló. Ezért még a legkevésbé zajos gép esetében sem lehet figyelmen kívül hagyni a hallásvédők használatát.
Az összes asztali vastagoló gép zajszintje nagyon hasonló, mivel a fő zajforrás a szénkefés motor. Ilyen teljesítményű és méretű szénkefe nélküli motorokat még nem gyártanak. Ha azonban egy klasszikus gyalugépről vagy egy indukciós motorral van ellátott nagy ipari vastagolóról lenne szó, akkor a spirál tengely esetében a mért értékek 20%-kal alacsonyabbak lennének.
A spirál gyalutengely a 3.sz. PS33 gépben az első helyen van
Az alábbi táblázatban az egyes tesztek és mérések eredményeinek teljes összefoglalóját találja. Az adatok azt mutatják, hogy az abszolút győztes az IGM PS33 asztali vastagológép az innovatív spirálpengés tengellyel, amely nemcsak a legjobb munkadarab megmunkálással és vágási mélységgel rendelkezik, hanem a leghosszabb élettartammal és a legalacsonyabb üzemeltetési költségekkel is. Zajszint szempontjából is győztes, de nem mérvadóan.