Hogyan kell elkezdeni a fa esztergálását?

Az esztergálás egy olyan szórakoztató tevékenység a famegmunkálás világában, amelybe sokan gyakran beleszeretnek. Sok más famegmunkálástól eltérően, ahol az egyes fadarabokat kivágja és összekapcsolja, hogy kész projektet hozzon létre, az esztergálás inkább a faragáshoz hasonlít, a fa egyetlen darabból történő eltávolításának művészi tevékenységéhez. A faesztergálás elsősorban a műhely méretével és a szükséges szerszámok számával szemben támasztott alacsony követelmények miatt annyira népszerű.

Esztergálással rengeteg fából készült termék készíthető, például különböző formájú és méretű tálak és vázák, kandallószerszámok fogantyúi, bútorok fogantyúi, gyertyatartók és játékok is. Játszhat a munkadarab formájával és a fa szálának irányával, hogy saját, egyedi terméket hozzon létre.

Mielőtt elkezdené az esztergálást, elő kell készítenie néhány dolgot.

Jak začít se soustružením dřeva?
Jak začít se soustružením dřeva?
Jak začít se soustružením dřeva?

Mire lesz szüksége?

Az esztergáláshoz a legfontosabb szerszámok természetesen a véső és az esztergapad. Célszerű egy köszörű gépet is beszerezni, mivel az éles véső a minőségi termék alapja. Tehát, mit is kell beszerezni?



  1. Esztergagép
  2. Szerszámok a fa esztergálásához
  3. Esztergálási anyag, például fa vagy akril félkész áruk.
  4. Munkaruha és védőfelszerelések
Jak začít se soustružením dřeva?

Milyen esztergapadot kell kiválasztani?

A munkájához szükséges esztergapad kiválasztása nem egyszerű feladat. Nem tudja mit tegyen? Ötletet adunk, hogy hogyan válassza ki az esztergapadot. A sokféle márka mellett az esztergapadok különböző méretekben is kaphatók. A választást természetesen befolyásolja a költségvetése és a műhelyében rendelkezésre álló hely, de azt is át kell gondolnia, hogy milyen termékeket szeretne előállítani.

Szeretne egy nagyobb méretű tálat vagy asztallábat kiesztergálni? Szeretné, hogy mérettől függetlenül bármit is esztergálhasson? Ezek a kérdések néhány kulcsfontosságú műszaki adatot tartalmaznak, amelyek segíthetnek leszűkíteni a megfelelő esztergapad kiválasztását.

Az esztergapadon bármilyen alakú, különböző átmérőjű munkadarabot esztergálhat. A munkadarab maximális átmérője az orsó tengelye és az esztergapad ágya közötti távolság kétszerese, amit az ágy feletti maximális esztergálási átmérőnek nevezünk. Ezért célszerű úgy kiválasztani az esztergapadot, hogy ezt a számot összehasonlítjuk az esztergálni kívánt termékek átmérőjével, és tartalékként legalább 2-3 cm extra átmérőt adunk hozzá.

Jak začít se soustružením dřeva?

Az esztergapad kiválasztásának második nagyon fontos paramétere a tüskék közötti tengelytávolság. Ez határozza meg, hogy milyen hosszú munkadarab esztergálható a két tüske között orsós esztergálással. Ha tehát, például, egy 720 mm hosszú asztallábat szeretne esztergálni, akkor egy 550 mm tengelytávolságú esztergapad nem lesz elegendő, kivéve, ha beszerez egy ágyhosszabbítót az esztergához, amely 250 mm-rel vagy akár fél méterrel is megnövelheti a tengelytávolságot.

Természetesen, vannak más kérdések és paraméterek is a megfelelő esztergapad kiválasztásához. Mindig érdemes tapasztalt szakemberektől tanácsot kérni, és szükség esetén ajánlatot is kérni az esztergára és a szükséges tartozékokra. Ideális esetben, jobb ha ki is próbálhatja az esztergapadot, ebben az esetben, ne habozzon, hanem keressen fel minket.


Milyen vésőt kell kiválasztani?

Akárcsak egy fafaragónak vagy szobrásznak, Önnek is szüksége van a megfelelő esztergályos szerszámokra a kívánt forma és részletesség eléréséhez. A megfelelő esztergályos szerszám kiválasztása nagyon zavaró lehet egy kezdő számára, ezért a vésőket (néha esztergavésőknek is nevezik) két nagy kategóriába soroljuk: a keményfém cserélhető pengékkel ellátott esztergavésők és a hagyományos esztergavésők.

Természetesen a piacon rengeteg esztergavéső található. Ahhoz azonban, hogy helyesen válasszuk ki őket, fontos tudni, hogy az esztergálásnak két alapvető típusa van.

Az első típus az orsós esztergálás. Egyszerűen fogalmazva, a munkadarabot a két tüske vagy az orsó és hátsó tengely közé szorítják.

A második típus, az üreges esztergálás, amelyet néha tányéros esztergálásnak is neveznek, és amely során a munkadarabot csak az orsóhoz (pontosabban az előlaphoz vagy a tokmányhoz) rögzítik.

Ha tálakat és más üreges termékeket szeretne esztergálni, akkor vagy homloklapra, vagy négypofás tokmányra lesz szüksége. A munkadarabot csavarokkal rögzítik a homloklemezhez, a tokmány mozgó pofákkal rendelkezik, amelyek a munkadarabokat szilárdan rögzítik és tartják. Gyakorlatilag minden modern esztergapad alapfelszereltségként tartalmazza az orsót, szegnyerget és a homloklemezt, így mindkét típusú esztergálás elvégezhető egy esztergapadon. A négypofás tokmányok önállóan kerülnek eladásra.


Esztergavésők cserélhető pengével

A keményfém cserélhető pengékkel ellátott esztergavésők nagyszerűek a kezdőknek és a haladóknak is egyaránt. A hagyományos esztergavésőkkel ellentétben ezeket a vésőket nem kell élezni, és ugyanolyan minőségű kivitelezést biztosítanak. Egyszerűen forgassa el a keményfém pengét a friss élhez, vagy cserélje ki, ha az összes rendelkezésre álló él már eltompult. A keményfém penge hosszú ideig éles marad a hosszú élettartam érdekében.

A keményfém cserélhető pengékkel ellátott esztergavésők többféle pengével és különböző méretekben kaphatók. Különösen ideálisak a finiselő munkákhoz, vagy egzotikus fa illetve epoxi bevonatú munkadarabok megmunkálásához vagy esztergálásához.

  • Kerek véső: Az anyag durva megmunkálására vagy ívek megmunkálására van használva.
  • Gyémánt penge: Vájatok és egyéb díszítő részletek esztergálásához használják.
  • Négyszögletes lapos véső: Az anyag durva megmunkálására vagy csapok készítésére van használva.
  • Négyszögletes gömbölyített véső: Az anyag durva megmunkálására vagy gömbölyített csapok készítésére van használva.

Hagyományos esztergavésők

Ahogy a neve is mutatja, a hagyományos esztergavésők hosszú és jeles múltra tekintenek vissza. A kézművesek évszázadok óta használják őket gyönyörű és funkcionális esztergályos termékek készítéséhez. A hagyományos vésők gyakorlott kezekben kiváló eredményt nyújtanak. A modern változatok szerszámacélból vagy gyorsacélból (HSS) készülnek; a HSS azért előnyösebb, mert nagyobb élezési hőmérsékletet bír el anélkül, hogy a keménysége csökkenne.

Az esztergavésők leggyakoribb típusai a következők:

Nagyoló és orsós véső: Mindkettőt a megmunkálatlan anyag nagyolására használják. A nagyoló véső alkalmas az anyag szögletesből kerekké alakítására, az orsós véső pedig hornyok és egyéb részletek kialakítására.

  • Üreges véső: Üreges formák és tálak esztergálásához és lejtőformázáshoz használják. Helyenként kanalas vésőnek is nevezik.
  • Simító véső: Egyenes vagy domború felületek esztergálásához és letisztázásához használják. Helyenként ferde vésőnek is nevezik.
  • Leszúró véső: Vájatok, finom részletek készítésére és anyaglevágásra használják.

A hagyományos esztergavésőket élezni kell!

A hagyományos esztergavésőkkel kiváló eredményeket lehet elérni, de több gyakorlatot és gyakori élezést igényelnek. Az élezés nem nehéz, de fontos, hogy megtanuljuk a helyes technikát. A legjobb, ha az élezéshez köszörűgépet használ, mivel a különböző típusú szerszámokat nehezebb szabadkézzel csiszolni. Az esztergavésők csiszolásához ideális a lassú járású tárcsás köszörű, amelyben a finom köszörűkő egy víztartályban van hűtve.


Nedves vagy száraz fa - melyiket válasszuk?

A nedves és száraz fának is megvannak az előnyei és hátrányai. A nedves fát könnyebb esztergálni, mivel kisebb a keménysége és nem termel annyi port. Ráadásul gyakorlatilag bárhol is hozzá lehet jutni a nedves fához. A keletkező termék azonban idővel megvetemedhet és deformálódhat, mivel még szárad, és a víz elpárolog. Gyors száradás esetén akár repedések is keletkezhetnek. Jó tudni, hogy először a fa felülete szárad. Amint a felület szárazabbá válik, a víz a fa belsejéből a felszínre kerül, ahol ismét elpárolog. Így, a fa fokozatosan szárad.

Tehát ha nedves fát használunk, számolnunk kell a termék bizonyos deformációjával - zsugorodik és oválisra változtatja alakját. Ez különösen akkor jelent problémát, ha olyan egyedi alkatrészeket esztergálunk, amelyeknek egymásba kell illeszkedniük. Nem lehet például 50 mm átmérőjű alkatrészt esztergálni, 50 mm-es furatot előfúrni, és remélni, hogy az alkatrész pontosan illeszkedik a furatba.

A deformáció legrosszabb szintje a repedés, ami mindig nem kívánatos. A repedések lassú szárítással előzhetők meg. A szárítás ideje és módja azonban fa fajtánként eltérő. Az üreges esztergálásnál gyakran fordul elő repedés, ha az üreges termékeket túl vastag falakkal készítik, vagy ha a rönk közepét használják a termékhez.

A száraz fa esetében, ellentétben a nedves fával, bízhat abban, hogy ugyanazt az alakot tartja meg. Hátránya az igényesebb esztergálás és a nagyobb porosság, de ezek a hátrányok számos modern berendezés, például fűrészporelszívó használatával minimálisra csökkenthetők. Száraz fát nehezebb találni és drágább is.

Elméletileg bármilyen fadarabot és sok más, az esztergára illeszkedő anyagot esztergálhat, feltéve, hogy az esztergapad jó állapotban van, és nincsenek rajta meglazult csavarok vagy egyéb hibák, amelyek az esztergapadról való leválást vagy a szerszámok sérülését okozhatják. A kezdők számára jó tanács, előre kivágott félkész anyagot használni, amely nyolclapú és könnyebb nagyolni, mint a négylapú munkadarabot.

Jak začít se soustružením dřeva?

Világítás

Az esztergapad értékes kiegészítője a megvilágítás. Az IGM LED-es munkalámpa az esztergapadra szerelhető, és könnyen beállítható, hogy fényes fényt adjon bárhová, ahol szükség van rá.


Az esztergálás kezdete

Az esztergálás elsősorban gyakorlati tevékenység. Mint minden más tevékenységhez, az elméletet is ismernie kell, de az esztergálás megismerésének legjobb módja, ha gyakran dolgozik az esztergapaddal.

Az esztergapaddal való munkavégzés során ügyelni kell a biztonságra, és megfelelő ruházatot és védőfelszerelést kell viselni!

A faesztergálás egyszerűen arról szól, hogy egy nagyon gyorsan forgó fadarabot egy nagyon éles fémszerszámmal érint. Mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy megakadályozza az anyag akaratlanul történő kiszabadulását az esztergapadból. Ha ez megtörténik, a megfelelő védőfelszerelésnek kell megvédenie Önt. Minimum a következőkre van szüksége:

  • Arcpajzs és védőszemüveg: Meg akarja védeni a szemét a faportól, arcát pedig a repülő anyagdaraboktól.
  • Védőmaszk: A fapor belélegzése, különösen az egzotikus fák pora, rendkívül veszélyes.
  • Megfelelő munkaruha: Ne viseljen bő ruházatot, kesztyűt, karkötőt, semmit, ami beleakadhat az esztergapadba.

Véső használata

Minden vésőt egy kicsit másképp kell kezelni, de nem árt tudni, hogyan kell általában használni a vésőt. Először is, az anyagot szilárdan kell rögzíteni. Ezután bekapcsolhatja az esztergapadot. Amint a munkadarab elérte a megfelelő fordulatszámot, a vésőt tartsa úgy a fához, hogy vékony anyagréteget vágjon. Helyezze a vésőt lapos oldalával lefelé a tartóra, és döntse meg úgy, hogy a véső a forgó fától elfelé mutasson. Ezután lassú lefelé irányuló mozgással, a fa felé haladva kezdje el eltávolítani az anyagot. Kezdetben kövesse ezt az eljárást, és lassan végezze; idővel tudni fogja, hogyan kell a vésőt a megfelelő pozícióba helyezni.

Jak začít se soustružením dřeva?
Jak začít se soustružením dřeva?

Nagyolás

A munkadarab rögzítése után az első tevékenység a nagyolás. Ez az anyagnak a kezdeti aszimmetrikus alakból (hasáb) henger alakúra történő átalakítása. Ebben a folyamatban nem törődünk a munkadarab felületi minőségével, a lényeg a nagy mennyiségű anyag hatékony csökkentése. A nagyoláshoz nagyoló vésőt használunk, de az orsóvéső is használható, különösen akkor, ha a munkadarab már majdnem hengeres.

Helyezze a nagyoló vésőt a támaszra vízszintesen és függőlegesen kissé ferdén, és kissé forgassa el (a véső tengelye mentén). Most már elkezdheti az anyag leválasztását. Tolja a vésőt a támasz egyik végétől a másikig. A vésőt mindig vigye közelebb a támasz végéhez, hogy több anyagot kezdjen el leválasztani. A nagyolás célja az összes egyenetlenség eltávolítása és egy viszonylag sima és egyenletes henger létrehozása. Az eljárást addig ismételje, míg el nem éri a kívánt henger alakot.

Jak začít se soustružením dřeva?
Jak začít se soustružením dřeva?

Lejtés kialakítása

A lejtés kialakításához az üreges vésőt használja. A lejtés a henger azon része, amelyen csökkentjük az átmérőjét, hogy domború és "homorú" felületeket hozzunk létre. A lejtés kialakításakor nem szabad megfeledkeznünk a legfontosabb szabályról, miszerint az anyagot felülről lefelé munkáljuk meg. Ha domború és homorú lejtést szeretne létrehozni, mindig mindkét oldalon felváltva kell alakítania, különben azt kockáztatja, hogy belevág a hengerbe.

Manipulálja a vésőt, hogy meredekebb vagy enyhébb lejtőket hozzon létre. A vésőt a tengelye mentén elforgatva (zárás) és függőlegesen jobban megdöntve meredekebb lejtőt hoz létre, az ellentétes mozgás (nyitás) pedig fokozatosabb lejtést eredményez. Az esztergálás során a vésőt lassan mindkét pozícióban manipulálhatja, hogy fokozatosan meredekebb vagy lágyabb lejtést hoz létre.

Jak začít se soustružením dřeva?
Jak začít se soustružením dřeva?

Tisztázás

Most már létrehozhat hengerformákat (domború és üreges felületeket), és a simító vésővel tisztázhatja őket. A simító véső esetében a pengének csak a közepétől az alsó talpig (a penge sarka) terjedő része érinti a munkadarabot. A penge hegye nem vághat bele a hengerbe. Így a vésőt úgy helyezzük a támaszra, hogy a hegye mindig magasabban legyen, mint a sarka.


Leszúró esztergavéső

Az anyag levágását vagy egy alakzat befejezését leszúrásnak nevezzük. Ezt a leszúró vésővel úgy végezze el, hogy a vésőt függőleges helyzetbe állítja, de a hegye lefelé mutat, ellenkezőleg a többi művelettel. Ezután lassan felfelé haladva elvégzi a bevágást. Így 90° bevágást tud létrehozni.

Jak začít se soustružením dřeva?
Jak začít se soustružením dřeva?

Végszóként

Reméljük, hogy ez a cikk meghozta a kedvet az esztergáláshoz, és segít egy olyan termék elkészítésében, amelyet saját kezűleg, örömmel fog elkészíteni az esztergapadon.

Ha egy tapasztalt oktató irányításával szeretné kipróbálni az esztergálást, nézze meg az IGM weboldalát, ahol a nem csak kezdőknek szóló tanfolyamokat talál az ügyfél szakaszban.


Kurzy IGM.





Vissza az aktualitások listára