Fecskefark fogazás készítése az asztalos művészet alapja
Sok asztalos és mesterember számára a kézi fecskefark fogazás gyártása a faipari karrier csúcsa. Közben ezt már a középiskola első osztályában tanulják. Ha visszaemlékszek az első fecskefark fogazásra, amit készítettem, nem volt ott szó kiállítani való darabtól. Sokkal inkább egy minőségileg kigittelt kötésre emlékeztetett. Majd az ember néhányat jól elkészít, amelyek reprezentatívan néznek ki és úgy érzi, hogy elérte a fecskefark fogazás készítésének csúcsát.
Igaz, hogy a fecskefark fogazás gyártása nehéz, de elég néhányszor kipróbálni és még egy relatív kezdő is örülni fog az eredményeknek. Elég megnézni azt, mit gyártanak az asztalosok Japánban és rögtön rájövünk, hogy határokon túl sokkal összetetteb gyártmányokat készítenek, mint a fecskefark fogazás.
Használt szerszámok:
• 1 Sáskaláb, kar 180mm
• 2 Titebond II Premium Faragasztó D3 - 237ml
• 3 Octo Szögmérő - 200mm
• 4 IGM Fachmann M970 TISZTÍTÓ Gyalu
• 5 Silky Woodboy Dozuki Összecsukható kézifűrész
• 6 IGM Fachmann M976 Fa ácskalapács
• 7 Fachmann Párhuzamvonalzó, két kar mércével
• 8 Jelölő kés
• 9 Acél vonalzó 300mm
A következő bekezdésekben megnézzük a fecskefark fogazás gyártási folyamatát. A fecskefark fogazást két fadarab összekötésére használják magasságra. Ennek a kötésnek a szépsége a szilárdságában és ellenállóságában rejlik a mechanikus terheléssel szemben egy irányban való húzásnál, ami ideálissá teszi fiókok gyártásánál.
A pontos munka feltétele a pontosan előkészített fa. Minden darabnak egyenesre kell lennie gyalulva, derékszögű élekkel és pontosan rövidített végekkel.
Az első lépés a vonal kijelölése, amely a fogazás mélységét jelöli. A jelölt vonalnak egy csöppet messzebb kell lennie az éltől, mint a fa vastagsága, ami egy kis átérést tesz lehetővé a kötés összeállításánál.
Második lépésben két fecskefark fogazás csapot jelölünk a lemez élére. A csapok fa részek a fogazások között. Az általános szabály az az, hogy a csapok a fa vastagsága felének távolságában kezdődnek + 1 mm a széltől. A mi esetünkben ez a két pont 7 mm-re vannak a széltől.
Ez a két pont a csapok sarkait jelölik és készen állnak a 8° lejtés kijelölésére minden oldalon. Két fecskefarkat akarok készíteni, ezért a munkadarabot pontosan a felében kell elválasztanom és kijelölni a fecskefarkak közötti részt. Általában a fecskefark 25 mm-ként van a lemez teljes szélességén. Ez a szabály nem törvény, igazából csak Önön és megítélésén múlik, hány fecskefarkat fog készíteni. A mi fánk 66 mm széles.
Az utolsó lépésben egyenes vonalakat rajzolunk az élre derékszög segítségével. A felületre átrajzoljuk szögmérő segítségével a vonalakat 8° lejtéssel. Ügyeljen a pontos átrajzolásra. A részeket, amelyeket eltávolítjuk, megjelöljük.
A fecskefarkak kijelölése után a kivágásuk van soron. A pontosság vágás közben kritikus, vágjon pontosan a vonalon és álljon meg a fecskefark mélységét jelölő fonal felett. Ha problémát észlel, gyakoroljon egy használaton kívüli fadarabon.
A csapok kivágása után ideje kitisztítani a területet a csapok között és levágni a szélüket. A tisztításhoz igazán éles vésőt és bunkót használjunk, esetleges hiányosságokat vágással tisztítjuk. A tisztítás szalagfűrésszel is lehetséges, miközben hagyjon el 1 mm-t vagy kevesebbet, a maradékot majd vésővel távolítsa el.
Ha vágás után befejezetlen részek maradnak, tisztíthatja kicsi éles késsel. A visszahúzható kés elég jól működik. Ezek a kések viszont nagyon törékenyek és könnyen törnek. Használható keskeny véső is.
Most a kialakított csapokat át kell rajzolni a másik munkadarab élére. Fogassa a munkadarabot a gyalu magasságába és használja alátámasztáshoz. A darabot a kötéssel helyezze élére és a gyalura. Keskeny ceruzával vagy jelölő késsel rajzolja át a csapokat.
Az átrajzolt fecskefarkakon a munkadarab élén jelölje ki a kötés mélységét. Ezzel átrajzoltuk a fecskefarkat és készen állunk a vágásra.
Most kezdhetjük a vágást. A pontosság vágás közben kritikus, vágjon pontosan a vonalon és álljon meg a fecskefark mélységét jelölő fonal felett. Pontosabb szög alatti vágáshoz átrajzolhatja a függőleges vonalakat a munkadarab másik oldalára is.
A fecskefarkak kivágása után a fecskefarkak közötti területet ki kell tisztítani. Erre éles vésőt és bunkót használunk.
A fecskefarkak tisztítása után a kötést kalapálja egymásba kalapáccsal. A kötésnek ülnie kell túlzott erőkifejtés nélkül.
A jelölések láthatóak, ezeket csiszolással eltávolíthatja. Az apró túléréseket éles gyaluval vagy csiszolással távolíthatja el.
Most már tudja, hogyan kell kézileg fecskefark fogazást készíteni. Dobozka készítésénél ugyanúgy járjon el. Ha nagyobb bizalomra vágyik ezen kötés gyártásánál, rendszeresen kell ismételni.
Vissza az aktualitások listára