Hogyan kell helyesen használni a lamellamarót?
Lamellázógép egy olyan gép, amely már évek óta a piacon van. Az első lamellamaró a hatvanas évek elején lett gyártva, Hermann Steiner, svájci asztalos által. A gép alapelve nagyon egyszerű. Szögköszörű rokonáról van szó, viszont a vágó vagy köszörű korong helyett horonymaró van belefogatva HM fogakkal és asztal is fel van rá szerelve néhány vonalzóval.
Egy az első lamellamaró modellekből amelyek Svájcban voltak gyártva
Manapság a lamellamarók komoly segédek darabok összekötésénél és fa hibáinak javításánál, amikor a fő feladat továbbra is a bútordarabok gyors és egyszerű összeszerelése.
Hogyan használjuk ki maximumra a lamellamarót és hosszú időn át?
A motor a szerszámmal az asztalban csúszik megmunkált alumínium felületen, ezért ajánljuk a csúszófelületeket rendszeresen ellenőrizni, hogy jól meg vannak e kenve.
Hogy a motor menete megfelelő legyen, mindig kenje meg használat előtt a csúszófelületeket lamellamaróján.
A lamellamaró használható két lemez csatlakoztatására derékszögben vagy egyenesen, viszont a lamella kötés fő feladata a lemez elülső élének pontos kiegyengetése. Ha a kötés helyesen lett kialakítva, a kötés végső szilárdsága elég erős lesz. Nagy mennyiségű lamella használatánál csökkenhet a szilárdság és további problémák léphetnek fel, ami további munkát igényelne Öntől. A lamellamaró fő előnye a 90° kötések készítése. A lamellák alkalmasak minden típusú korpusz és beültetett válaszfal gyártására. Lamellamarók nagyja 45 ° szög alatti asztal beállításra képes. A lamellamaróval való munka közben figyelni kell arra, hogy pontosan legyen beállítva. Ha a hornyok csak egy kicsit vannak félre, akkor a hiba duplázódik és a végső kötés nem lesz pontos. A kis eltérések a kezdetleges beállításnál tehetnek majdnem minden hibáról, amelyek felléphetnek munka közben. Ezeknek a hibáknak a kiküszöbölésére létezik néhány tanács a munka egyszerűbbé és hatékonyabbá tételére.
1. A lamella korongnak nem kell pontosan lennie központozva az anyag vastagsága szerint, elég körülbelül megbecsülni a közepét. Némely kifinomultabb szerszám képes pontosan központozni középre a korongot, ami véknyabb lemezeknél jön jól. A Fachman Lamellázógép 6 előbeállított vágási mélységgel rendelkezik, ami nagyon hasznos funkció.
2. Nem kell félnie, hogy nem talál bele a pontosan kijelölt vonalakba, mert a lamellák kissé lazák és lehetővé teszik a ragasztott darabokat kiegyenlíteni ragasztás előtt.
A kötések elhelyezésének nem kell száz százalékos pontossággal lenniük és az eltérés két nyílás között nem probléma. Az egyetlen, amire figyelni kell, a horony közelsége a fa széléhez, ami a kötés tartását is befolyásolja.
Megvezető és segéd készítmények
Maradék faforgács darabok, vagy más darabok segítségével hasznos készítményt készíthet, amely segít marni a kötéseket felületbe az asztal alapjától és nem vonalzó szerint.
A készítmény továbbá lehetővé teszi mindkét kezének használatát lamellázás közben, egyik kezét a markolaton tartva, másikkal pedig tolva a szerszámot vágásba, így teljes irányítást nyerve az eredmény felett. Általában egy kézzel a munkadarabot, másik kézzel a gépet kell tartani. Az első képen láthatja a szilárdan rögzített "A" munkadarabot a munkaasztalhoz és készítményhez, míg a "B" munkadarab függőlegesen van felállítva és a készítménynek támasztva, amely szükséges támaszt nyújt a második vágásnál. Mint láthatja, a látható kötés tökéletesen igazodik.
A korpuszba ültetett válaszfal kialakítása nehéznek tűnhet lamellamaróval. Viszont egyszerűen megoldható egy pár, pontos és szilárd derékszög segítségével (bal és jobb), amelyeket a felületre rögzítünk a kötés kialakításánál.
A következő esetben hornyot készítünk a "C" darabban a készítmény segítségével ugyanúgy, mint az "A" munkadarabnál. Majd a kialakított derékszöget a "D" munkadarabra erősítjük, hogy az elülső élnek ütközzön, a belső felületen feküdjön és a készítmény meghatározza a polc alsó helyzetét az oldalon. A sablon tehát segít nekünk vezetni a vágás síkját és meghatározni a polc pontos pozícióját.
A lamellázógépek csúszó vonalzóval vannak szállítva arra az esetre, ha nagyobb fadarabokkal fog dolgozni és nem tudja majd használni a készítményt. Ugyanúgy, mint előtte, jobb mind két kezét használni vágás közben, egy a motoron, másik a markolaton. Ha a lamellamaróval függőleges helyzetben dolgozik, ne felejtsen el elszívást csatlakoztatni a gépre, mert a forgácsot így pontosan a szemébe fújhatná a gép.
Elszívás
Az összes szerszám elszívó nyílással van felszerelve. Megfelelő elszívás nélküli munka meglepően gyorsan eldugíthatja a gépet és a tisztítása csak feleslegesen feltartja.
Összekötő lamellák
Az összekötő lamellák több méretben vannak szállítva használat szerint, a mélység egyszerűen állítható a lamellamarón. A lamellák gyártásnál össze vannak nyomva és a horonyban lazák, ha szárazan vannak belehelyezve. Ragasztó hozzáadásával a lamellák felfújódnak, ezért a lamellákat fontos száraz helyen tárolni. A lamellákat légmentesen lezárható edényekben tárolja szilikon gél zacskóval vagy pár rizs szemmel, amelyek magukba szívják a nedvességet.
Hibák javítása
Időnként a kötés készítésénél hibákat követhetünk el, viszont ez nem baj. A vágásba ragassza be a lamellát, száradás után egyengesse le, majd újra kialakíthatja a hornyot a helyes pozícióban.
Végszó
Az elmúlt években próbálkoztak a lamellamarót helyettesíteni más kötő rendszerekkel. Ennek ellenére a lamellamaró mindig megbízható társunk kötések gyors és gazdaságos gyártására. Ha még nem rendelkezik ilyennel, ne várjon és válasszon egyet kínálatunkból.
Vissza az aktualitások listára