L alakú konyhalemezek gyártásánál szükséges kötés készítése 90° szög alatt vagy 45° szög alatt (behelyezett sarok készítésével). Kötés gyártása előtt jó tudni a pontos menetet, rendelkezni a megfelelő készítménnyel, szerszámokkal és tartozékokkal és főleg jó kedvvel rendelkezni a munkához. Ebben a cikkben részletesen leírjuk kötés gyártását 90° szög alatt.
Eljárás lépésről lépésre:
Mielőtt elkezdünk dolgozni, el kell dönteni, melyik lemez lesz folytonos és melyik fog rá csatlakozni. A folytonos lemezen fogjuk a kötés belső oldalát kialakítani és a csatlakozó lemezen a kötés külső részét. Én mindig a folytonos lemez marásával kezdem, tehát a belső kötéssel.
A pontos kötést az IGM FK650 sablon, felsőmarógép másológyűrűvel 30 mm átmérővel és ujjmaró 30 mm átmérővel segítségével érhetjük el. Ezek a paraméterek a felsőmarón a végső kötés pontosságához nagyon fontosak.
Ha nem rendelkezik 30 mm másológyűrűvel a felsőmaróján, megvásárolhatja az IGM FGB másológyűrűt és az IGM FRB univerzális redukciós alapzat segítségével összekötheti saját felsőmarógépével. Ha minden elő van készítve, kezdhetjük is a munkát.
Kötés belső részének gyártása 90°
1. lépés: Ütközők és IGM sablon felhelyezése a lemezre
Az IGM FKP marósablon 3 hengeres ütközővel van szolgáltatva, amelyek a sablon helyes pozicionálását szolgálják a munkalemezen. A munkalemezre való helyezéshez szükséges két ütközőt a C jelzésű nyílásokba helyezni és egy ütközőt a lemez mélységét jelző nyílásba helyezni. A mi esetünkben ez a 60 számmal jelölt nyílás. Most felhelyezzük a sablont a munkalemezre úgy, hogy az ütközők a C nyílásokban érintsék az elülső postforming élet és a 60 jelzésű nyílásban lévő ütköző az oldalsó élét érintse a lemeznek. Az ütköző a 60 jelzésű nyílásban a marás hosszát adja meg, tehát a csatlakozó lemez mélységét. Én 60 mm mélységű lemezzel dolgozok.
2. lépés: Munkalemez kötésének marása
Az így lehelyezett sablont IGM a lemezen szorítókkal rögzítse. A rögzítéshez minőségi szorítókat ajánlunk nagyobb szorítónyomással, hogy biztosítva legyen, hogy marás közben a sablon nem mozdul el a munkalemezen. Marás kezdete előtt bizonyosodjon meg, hogy a marószerszám nem érintheti a postforming élet az elülső oldalon. Ha mégis érintené a postforming élet, szükséges a lemezt lefele fejjel fordítani és újra rögzíteni a sablont az elülső postforming éltől. Most kezdhetjük marni a belső kötést. A kézi marógépen kb. 16e. ford./perc fordulatot állítok be. Fokozatos marással kimarom a belső kötés részét. A 28 mm vastagságú lemezt négyszerre marom. A kézi marógépet vezesse a másológyűrű segítségével a távolabbi élén a sablonban lévő nyíláson. Emlékezzen, hogy a marógép alapzatának csak felével van támasztva és emiatt a kötést lépésről lépésre kell marni. A túl nagy bevágás túl nagy terhelést és veszélyt jelent a szerszámra és ezáltal a kötésre is.
3. lépés: Nyílások marása a kötőcsavarokra
A belső kötés részének marása után levesszük a szorítókat és a IGM sablont, a lemezt alsó részével felfelé fordítjuk és az ütközőket a D jelölésű nyílásokba helyezzük (120 mm vagy 150 mm kötőcsavarok esetén). Ha 65 mm hosszú kötőcsavarokat használ, használja a d nyílásokat. A harmadik ütközőt a B nyílásba helyezzük és a IGM sablont a lemezre helyezzük úgy, hogy az ütközők a D nyílásban a belső kötés élét érintsék és a B az elülső élt érintse. A sablont szorítókkal rögzítjük. A maráshoz ugyanazt a szerszám átmérőt és másológyűrűt használjuk, mint az előző lépésben. Beállítjuk a marás mélységét a kötőcsavarok magassága szerint. Most kezdhetjük marni a két nyílást a kötőcsavarok számára. A nyílás marása után vegye le a szorítókat a sablonról. Ezzel kész van a kötés belső része.
Kötés külső részének gyártása 90°
4. lépés: Ütközők és IGM sablon elhelyezése a munkalemezen
Most a másik munkalemezzel fogunk dolgozni, amely majd csatlakozik az első lemezre. Mivel az kötés első részét a lemez felső oldaláról martuk, a kötés külső részét a lemez alsó oldaláról fogjuk marni. Megfordítjuk a lemezt alsó oldalával felfelé. IGM Sablon munkalemezre való helyezéséhez szükséges két ütközőt a B jelölésű nyílásokba helyezni. Ezek a nyílások pontosan határolják a horony merőleges szögét a sablonban. Most a IGM sablont a munkalemezre helyezzük úgy, hogy az ütközők érintsék az elülső postforming élet és keresztük haladjon az egész munkalemezen. A sablon rögzítése előtt szorítókkal, ideális megjelölni a lemez hosszát, hogy később már ne kelljen rövidíteni azt. A hosszt így számoljuk ki: A lemez nettó hossza a rajz szerint (postforming él - konyha vége) 300 cm + kötés belső része 2,3 cm – 0,9 cm (vágott él eltolódása a másolt élhez), a jelölés így 301,4 cm-re lesz a szélétől a lemeznek. A jelölés a sablon nyílásának szélét jelöli, tehát a másolt élet. A sablont tolja a lemezen a postforming élre a jelölésre és rögzítse szorítókkal.
5. lépés: Kötés marása a munkalemezen
Marás kezdete előtt bizonyosodjon meg, hogy a marószerszám nem érintheti a postforming élet az elülső oldalon. Ha mégis érintené a postforming élet, szükséges a lemezt lefele fejjel fordítani és újra rögzíteni a sablont az elülső postforming éltől. Most kezdhetjük marni a belső kötést. A kézi marógépen kb. 16e. ford./perc fordulatot állítok be. Fokozatos marással kimarom a kötés külső részét. A kézi marógépet vezesse a másológyűrű segítségével a távolabbi élén a sablonban lévő nyíláson. Emlékezzen, hogy a marógép alapzatának csak felével van támasztva és emiatt a kötést lépésről lépésre kell marni. A túl nagy bevágás túl nagy terhelést és veszélyt jelent a szerszámra és ezáltal a kötésre is.
6. lépés: Nyílások marása a kötőcsavarokra
PA kötés külső részének marása után vegye le a szorítókat és IGM sablont és ha szükséges, fordítsa a lemezt alsó részével felfelé. Az ütközőket a D jelölésű nyílásokba helyezzük (120 mm vagy 150 mm kötőcsavarok esetén). Ha 65 mm hosszú kötőcsavarokat használ, használja a d nyílásokat. A harmadik ütközőt a B nyílásba helyezzük úgy, hogy az ütközők a D nyílásokban a mart élet érintsék és a B ütköző a munkalemez hátsó élét érintse (a fal mellett). Rögzítsük a IGM sablont szorítókkal. A maráshoz ugyanazt a szerszám átmérőt és másológyűrűt használjuk, mint az előző lépésben. Beállítjuk a marás mélységét a kötőcsavarok magassága szerint. Most kezdhetjük marni a két nyílást a kötőcsavarok számára. A nyílás marása után vegye le a szorítókat a sablonról. Ezzel kész van a kötés külső része.
Gyártás befejezése és kötés ragasztása 90°
7. lépés: Hornyok marása lapostiplikre
Hogy a két lemez rögzítését egyszerűbbé tegyük, az élekbe három nyílást marunk lapostiplikre, amelyek megtartják a lemezt magasságban. Mindkét lemezt fordítsa lefelé fejjel, és mérje be a lapostiplik térközét mindkét lemezen. A felsőmaróba tárcsás marószerszámot rögzítsen. A magasságot úgy állítsa be, hogy a hornyot a lemez vastagságának felében alakítsa ki a marószerszám. A horony mélységét a támasztó csapágy adja meg. Mindkét lemezen lévő nyílások marása után ellenőrizzük, hogy megfelelőek e a méretek.
8. lépés: Él tisztítása marás után
Kötések marásánál forgácsok alakulhatnak ki a marólemezen, amelyek akadályozhatnák a minőségi ragasztást. Ezeket a forgácsokat csiszolópapírral lecsiszoljuk, amelyet egyenes alapra helyezünk. Csiszolás közben legyen óvatos, hogy ne csiszoljon bele a munkalemez derékfelületébe. A kötés nagyon érzékeny és egy apró túlcsiszolás is látható lesz.
9. lépés: Kötés ellenőrzése és ragasztás
A kötés szilárdságának biztosítása érdekében D4 vízállóságú diszperziós ragasztót használunk, Titebond III Ultimate, és szaniter szilikont ideális esetben a munkafelület dekor színváltozatában. A diszperziós ragasztót a munkalemez kötésének kb. alsó 2/3-ra helyezzük és a szilikont a felső 1/3-ra. A diszperziós ragasztó a kötés szilárdságát és szilikon a kötés szigetelését biztosítja. A ragasztás előtt a két lemezt tisztítsa meg, helyezze a szerkények korpuszára és próbálja ki ragasztó nélkül. Ha minden rendben van, akkor vigye fel a ragasztót és szilikont és húzza össze a kötőcsavarokkal. Összehúzás után helyezze a lemezt a korpuszra és falhoz és óvatosan csavarozza a szekrényekre.
A ragasztó száradása után készen is van a munkalemez kötés 90° szögben. A IGM sablont továbbá 45° kötésekre, sarkak lekerekítésére, mosogatókra és tűzhelyekre való nyílások marására is alkalmas. Az IGM FK650 sablon munkalemezekre megkönnyíti a munkát Önnek is.