Tiplikötések gyártása bútordarabon lépésről lépésre
Bútordarabok kötéséhez tiplikre jó ismerni az alap gyártási lépéseket, rendelkezni a helyes készítménnyel és kedvvel a munkához.
Szükséges szerszámok:
• IGM Fúró készítmény FKP
• Akkus csavarhúzó, vagy fúrógép
• IGM Fúróhüvely
• Fúró 8 mm átmérővel
• Tiplik 8 mm átmérővel
• Ceruza és ragasztó
• Imbusz kulcs
Munkához tovább szükséges lesz:
Bútordarabok vagy a szerkény teljes korpusza
Lépés 1:
A munkadarabokon, amelyeken dolgozni fog, először ceruzával jelölje ki az elülső élt. Ceruzával rajzoljon jelölést, amely az elülső élre mutat. A jelölést a darab belső oldalára rajzolja.
Lépés 2:
A befogógyűrűbe fogasson tipliző IGM fúrót. A befogatás és rögzítés két csavar segítségével történik az orsó végén. A fúrónak a szárán egy kis felület van leköszörülve. Ez a felület a két csavar felfekvő felülete ként szolgál. A fúró helyes befogatásához meg kell húzni mindkét csavart.
Lépés 3:
Először a a tiplikre a nyílásokat a felületbe fogjuk fúrni. Rögzítse a IGM készítményt a munkadarabra. A helyes rögzítéshez az alábbi lépéseket be kell tartani: a munkadarabnak elülső élével érintenie kell a IGM készítményt és a nyílásoknak a IGM készítményen a felületbe való fúráshoz a munkadarab belső oldalán kell, hogy legyenek. Vigyázzon a sablon helyes felhelyezésére a munkadarabra a teljes hosszban.
Lépés 4:
Most a fúrás mélységét kell beállítani a IGM fúróhüvelyen. Helyezze be a gyűrűt a gyors mélységbeállításra a rúgó borítása alá. Helyezze a IGM fúróhüvelyt a IGM fúró készítménybe és engedje a fúrót a munkadarabra. A fúrás mélységét az ütközőgyűrű segítségével állítja be a fúróhüvely tengelyén. Imbusz kulccsal lazítsa meg az ütközőgyűrű csavarját. A gyűrűt engedje le a kívánt szintre és újra húzza meg a csavart rögzítéséhez. A fúrási mélységet az ütközőgyűrű és rúgó borítása adja meg. A mélység egyszerű beállítására az orsón bevésések vannak 5 mm tartományban. 18 mm vastag munkadarabon 15 mm-es fúrási mélységet kell beállítani. Ez három bevésés a hüvely tengelyén.
Lépés 5:
A IGM fúróhüvelyt erősítse a fúrógépébe és fúrjon nyílásokat a felületbe. A nyílásokat nem kell az összest egymás mellé fúrni. Fúrja ki az első két nyílást az elülső élen, majd fúrja a nyílásokat két lyukon a sablonon. Ezzel 96 mm térköz keletkezik a tiplik között. Az utolsó tiplinek minél közelebb kell lennie a hátsó élhez, ha nem is lesz betartva a 96 mm térköz. A felületbe történő nyílások kifúrása után vegye le a sablont a munkadarabról. Ha az egész korpuszt fúrja, folytassa tükrözötten a munkadarab másik oldalán.
Lépés 6:
A kötés másik oldalának fúrása előtt, vegye ki a gyűrűt a mélység gyors beállítására, amely a csapágy borítása alatt van. Ezzel változik a fúrás mélysége 22 mm-re.
Lépés 7:
A IGM készítményt most fogassa a másik munkadarabra úgy, hogy a befogó talpak a korpusz közepe felé nézzenek és a munkadarab elülső éle érintse a sablon ütközőjét. Fúrja a nyílásokat ugyanolyan térközzel az élbe, mint amilyennel a felületbe fúrta. Jobb forgácselvezetésért ajánljuk a nyílást kétszerre fúrni. Az élekbe való nyílások kifúrása után csavarozza le a készítményt a munkadarabról. Ha az egész korpuszt fúrja, folytassa tükrözötten a munkadarab másik oldalán.
Lépés 8:
Most behelyezheti a tipliket a fúrt nyílásokba az élben. Behelyezés előtt töltse fel a nyílást ragasztóval. Keményedés után ellenőrizze a kötést, vagy állítsa össze a munkadarabot szárazon, hogy az eredmény rendben van-e.
Lépés 9:
Ha minden rendben van, vigyen fel ragasztót a nyílásokba a felületben is. Állítsa össze a kötést vagy egész korpuszt és húzza össze szorítóval. Összeállítás közben figyeljen az elülső él és belső felület jelölésére. Minden élnek egy irányban kell lennie és minden belső élnek középre kell néznie.
A ragasztó száradása után kész az első tiplikötéssel az élen vagy egész korpusszal. A tiplizést felhasználhatja fán, lamináton, vagy préselt fán. A tiplikötések előnye, hogy pontosak és erősek.
Vissza az aktualitások listára